Mine sider
Mine sider
Inspirerende læsning | Kost & kosttilskud | Træning | Hjem & rengøring | Naturlige olier | Opskrifter | Sundhed | Skønhed | Ambassadører

Vegansk sennepssild med aubergine

Denne opskrift er til dig, der elsker smagen af sennepssild, men ønsker et vegansk alternativ til den populære sommerret. Du forbereder opskriften dagen før og lader ingredienserne trække natten over for at lade auberginen optage smagen fra en 1-2-3-lage og lækre krydderier.

Vegansk sennepssild med aubergine i et glas, klar til servering.

Ingredienser
• 10 krydderpeberkorn
• 10 hele nelliker
• 4 stk. laurbærblade
• 1 stk. aubergine
• 1 stk. rødløg
1-2-3-lage:
• 1 dl eddike
• 2 dl birkesukker (xylitol)
• 3 dl vand
Sennepssovs:
• 1/2 dl stærk sennep
• 1/2 dl birkesukker
• 3 spsk. rødvinseddike
• 1 dl hakket dild
• 1 dl rapsolie
• Salt og peber

Dagen før:

Kog 1-2-3-lagen op i en gryde sammen med krydderierne. Skær auberginen i passende stykker og skiv rødløget. Hæld lagen over auberginen og rødløget, mens den stadig er lidt varm for at blødgøre auberginen. Lad det stå i køleskabet natten over.

På dagen:

Bland alle ingredienser til sennepssovsen undtagen dild og rapsolie. Pisk sammen. Hæld langsomt rapsolien i under kraftig piskning, indtil sovsen tykner. Tilsæt dilden og smag til med salt og peber. Separér auberginen fra lagen og rør den i sennepssovsen. Klar til servering!

Ingredienser

 
Lagerblad
 
Celtic Havsalt Fint
 
Sort Peber Hel ØKO
 
Birkesukker Xylitol

Var denne artikel en hjælp?   Ja   Nej