Vores pris
41 kr- Opkvikkende i aromaterapi
- Velegnet til hudpleje
Frisk og sød æterisk olie af blodappelsin
Crearome Æterisk Olie Blodappelsin er en frisk æterisk olie af blodappelsin. En typisk appelsinduft, der er sød, varm og klar og symboliserer sol, lys og varme. Perfekt til brug i aromalampe, når du ønsker en opløftende og glædesgivende duft. Appelsinolie kan også bruges i hudpleje som eksempelvis hud-, massage- og badeolie. Appelsinolie ekstraheres fra appelsinskal gennem en proces, der indebærer rivning og presning, samtidig med at appelsinsaft udvindes. Da appelsinolie er følsom over for oxidering, bør den anvendes inden for 1-2 år, og åbnet emballage skal opbevares i køleskab.
- Blodappelsinolie
- Aromaterapi
- Hudpleje
Crearome
Crearome® tilbyder naturlige hud- og hårplejeprodukter med et rent indhold og udelukkende råvarer fra naturen. Crearome® producerer alle sine produkter i Sverige og tilbyder et bredt udvalg af produkter og dufte af æteriske olier, urter og planteolier. Disse naturlige olier egner sig perfekt til hudpleje, eller når du blander din egen naturlige hud- og hårpleje – samt til madlavning.
Crearome® – råvarer fra naturen!
Crearome blev grundlagt i 1986 af Finn Lendelund, som stadig driver virksomheden i dag, nu sammen med sin hustru Elisabeth. I dag er Crearome ikke længere et selvstændigt firma, men et rent mærke under Naturkosmetikkompaniet Skandinavien AB, også kaldet Naturkosmos. Det eget brand Crearome® bygger på over 25 års erfaring fra naturkosmetikbranchen og er i dag markedsledende i Sverige inden for æteriske olier og råvarer til egen fremstilling af hud- og hårplejeprodukter. Crearomes produkter indeholder udelukkende råvarer fra naturen og fremstilles i Sverige.
Finn og Elisabeth Lendelund, som driver Naturkosmos, har altid haft en ægte interesse for naturlige råvarer og økologi, hvilket tydeligt afspejles i deres produkter. At give dig som kunde information, så du kan træffe et velovervejet valg, er en selvfølge for Crearome®. De har udførlige og tydelige mærkninger på alle produkter, så du ved præcis, hvad produktet indeholder, og hvor ingredienserne kommer fra.
Hos os finder du et stort udvalg af både dufte og smage, æteriske olier, urter og meget mere fra Crearome®. Brug en æterisk olie eller aromatisk olie i et varmt bad, i en aromalampe eller som smagsgiver i mad (læs altid grundigt på flasken, om den egner sig til indtagelse). Du finder også forskellige olier som avocado, ricinus og sheasmør, som du sammen med en æterisk olie eller aroma kan bruge til at lave din egen håndcreme eller hårpleje. Kun fantasien sætter grænser for, hvad du kan bruge disse naturlige produkter til.
